Artykuły

Dlaczego warto odwiedzić Zamek w Ojcowie?

Category: Turystyka i relaks

Zamek w Ojcowie jest jedną z głównych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, choć pozostały z niego jedynie malownicze ruiny, w których skład wchodzą między innymi mury obronne budynki mieszkalne. Jego historia sięga aż XIV wieku, kiedy to rozpoczęto jego budowę z polecenia Kazimierza Wielkiego.

Ruiny Zamku w Ojcowie

średniowieczny zamek w ojcowieMimo, że budowa zamku rozpoczęta została w XIV, historia osadnictwa na jego terenie sięga dużo starszego okresu. Pierwsze ślady człowieka na tym obszarze sięgają nawet epoki kamienia, z których zachowała się niewielka liczba zabytków. W XIV wieku Kazimierz Wielki polecił budowę zamku na tym terenie, źródła historyczne wskazują, że miało to miejsce pomiędzy 1354 a 1370 rokiem. W 1829 roku jednak rząd rosyjski sprzedał średniowieczny zamek w Ojcowie Konstantemu Wolickiemu, który postanowił rozebrać dużą część obiektu zamkowego. Najstarsze części, które przetrwały próbę czasu i możemy nadal podziwiać, to dolna część wieży ośmiobocznej i bramy, arkada, studnia  oraz mury obronne. W dalszych latach pojawiały się próby odnowienia lub odbudowy zamku, jednak bezskutecznie. Dopiero w 1913 nowa właścicielka, Ludwika Czartoryska, zleciła konserwację ruin i odnowę baszty, dobudowano wtedy kominek w wieży i schody w jej kondygnacji. Ruiny zamku odwiedzać można od 8 kwietnia do 12 listopada, z wyłączeniem 1 listopada. Poza oglądaniem ruin, można odwiedzić również wystawę „Dzieje zamku ojcowskiego”, w dodatku z zamkowego wzgórza podziwiać można malowniczą Dolinę Prądnika.

Chociaż z historycznego zamku pozostały już tylko ruiny, warto odwiedzić ten obiekt i poznać jego historię, która jest z pewnością bardzo ciekawa. W dodatku malowniczość krajobrazów wokół zamku z pewnością jest ich ogromnym plusem, który umili wycieczkę w tym średniowiecznym zamku.