Dobra kasa fiskalna

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga jej zarejestrowanie w stosownym urzędzie. Jeszcze do niedawna, wolne zawody nie musiały fiskalizować swojej sprzedaży, gdyż była ona rozliczana na innych zasadach, ale obecnie prawie wszędzie spotkamy kasę.

Do czego służy kasa fiskalna?

kasy fiskalne elblągIdąc na zakupy do jakiegokolwiek sklepu, po dokonanej płatności, sprzedawca powinien nam wydać niewielki kawałek papieru, który stanowi paragon. Jest on potwierdzeniem, że sprzedawca działa legalnie i odprowadza podatki od sprzedaży. Paragon jest też dowodem zakupu, który upoważnia klienta do zgłaszania reklamacji czy zwrotów, dlatego warto go zawsze zabierać ze sklepu. Urządzeniem, które wydaje paragony jest kasa fiskalna. W specjalistycznych sklepach znajdziemy ich wiele modeli, które nadają się do małych, dużych i średnich przedsiębiorstw handlowych oraz usługowych. Jeżeli interesują nas profesjonalne kasy fiskalne Elbląg jest miastem, gdzie na pewno ją kupimy. Należy wiedzieć, że wybór kasy powinien być uzależniony od wielkości firmy i posiadanej bazy towarowej. Niektóre kasy są w stanie pomieścić w pamięci nawet kilka tysięcy pozycji towarowych i usługowych, a inne zaledwie kilkaset. Kasa fiskalna może być stacjonarna z szufladą na pieniądze lub mobilna czy nawet w wersji online. Przeważnie jest podłączona do terminala płatniczego, dzięki czemu można przyjmować od klientów płatności nie tylko gotówką, ale i kartą płatniczą, albo kredytową. W dużych sklepach, kasa fiskalna jest podłączona także do komputera z magazynem.

Dobra kasa musi też umożliwiać wykonanie raportu dobowego i miesięcznego, które na koniec miesiąca przekazuje się do rozliczenia księgowemu. Dostępne kasy fiskalne mają bardzo zróżnicowane ceny, które zależą od wielu parametrów.