Artykuły

Drażliwe jelito – na co zwrócić uwagę?

Category: Zdrowie i uroda

Z tą chorobą zmaga się znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Przewlekły, długotrwały stres oraz szybkie tempo życia sprawia, że wszystkie objawy dodatkowo potęgują. Ciężko jest na początku rozpoznać tę chorobę. Lekarze, którzy mają jej podejrzenie w stosunku do pacjenta przeważnie decydują się na zapisanie leków uspokajających aby nieco wyciszyć jelita. 

Dieta przy zespole jelita drażliwego 

zespół jelita drażliwego dietaKiedy spojrzymy obiektywnie na dietę przy zespole jelita drażliwego można pomyśleć, że zdecydowanie więcej rzeczy nam szkodzi niż pomaga, jednak to nic bardziej mylnego. Być może na samym początku wydaje się, że nic nie można jeść. Ale na samym początku diety chodzi o to, aby wyciszyć jelita i sprawić aby uspokoił się stan zapalny. Gdy już do tego dojdzie można po woli do diety wprowadzać z powrotem banany, warzywa strączkowe. Oczywiście wszystko należy robić w odpowiednich proporcjach. Dlatego też dla każdego cierpiącego na zespół jelita drażliwego dieta powinna być kluczowa i dopasowana do potrzeb przez profesjonalnego dietetyka. Czy owoce i warzywa można jeść bez ograniczeń? Czy mięso jest dobre? A co z nabiałem takim z jogurtów, mięsa czy ryb? Na wszystkie te pytania odpowie wykwalifikowany dietetyk. Rozpisze wszystko kompleksowo, z podziałem na godziny i pory dnia. Jakie są ogólne zalecenia dla osób zmagających się z jelitem drażliwym? Przede wszystkim zacząć prowadzić spokojny styl życia.

Wiadomo, że zdecydowanie łatwiej jest powiedzieć komuś, żeby się nie stresował a życie pisze swoje scenariusze. Jednak należy pamiętać o tym, że nerwy i stres potęgują podrażnienie jelita. Dlatego też warto jest dobrze się odżywiać nieważne czy jemy w domu czy decydujemy się na wyjście z przyjaciółmi do miasta. Warto także postawić na sporą dawkę ruchu.