Artykuły

Efektywne oświetlenie hali

Hale, które wykorzystywane są w przemyśle, charakteryzują się różnymi właściwościami, które zależne są od tego, jakie zastosowanie ma mieć konkretna przestrzeń. Inną charakterystykę będzie miała hala produkcyjna, zaś zupełnie inną hala magazynowa. Bez względu jednak na charakter hali, zawsze istotna będzie kwestia oświetlenia, które zostanie w niej zamontowane.

Projekt oświetlenia hali

oświetlenie halKiedy projektowana jest hala, która ma zostać zaadaptowana na potrzeby przemysłu, bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia i zastosowanie konkretnych lamp. Oświetlenie hal kreowane jest po to, by hala była jednocześnie funkcjonalna i w pełni bezpieczna dla osób, które będą w niej pracować. Ze względu na fakt, iż hale najczęściej cechują się dużą wysokością, konieczne jest zastosowanie odpowiednio silnego światła, które pozwoli na doskonałą widoczność w każdym miejscu pomieszczenia. Widoczność ta jest niezwykle ważna ze względu na zadania wykonywane w przestrzeni hali. To właśnie owa widoczność gwarantuje bezpieczeństwo pracowników, na czym bardzo zależy nabywcom hali. Oczywiście, ze względów bezpieczeństwa i higieny pracy, lampy oświetleniowe muszą nie tylko być odpowiednio rozmieszczone w hali, ale również muszą cechować się łatwym dostępem, dzięki czemu możliwa będzie szybka wymiana żarówki, jeśli ulegnie ona przepaleniu wskutek długiej eksploatacji.

W hali właściwie całe oświetlenie realizowane jest przez właściwe rozmieszczenie lamp górnych. Ze względu na działalność wykonywaną w przestrzeni pomieszczenia właściwie nie korzysta się z samodzielnych lamp stojących, które mogłyby stwarzać niebezpieczeństwo. Czasami stosuje się dodatkowe oświetlenie w miejscach warsztatowych, by umożliwić efektywną pracę mechanikom.