Popsuty sterownik ABS

 

System ABS w samochodzie to wspomaganie nagłego hamowania, w taki sposób, aby samochód nie wpadł w poślizg. Polega on na pulsacyjnym, automatycznym zwalnianiu hamulca podczas gdy koło traci przyczepność. Jest to bardzo ważny system, który jednak często ulega awariom.

Specjalistyczne naprawianie sterownika ABS

naprawa sterownika ABSSystem ABS to przede wszystkim bardzo duże bezpieczeństwo jazdy. Co jakiś czas zobaczymy jednak na wyświetlaczu naszej deski rozdzielczej żółta lampkę z symbolem tego systemu, co świadczy o jego awarii. Pół biedy jeśli uszkodzeniu uległ któryś z czterech czujników obrotu koła, które są składową systemu, gdyż można je w łatwy sposób wymienić. Gorzej gdy uszkodzeniu uległ główny sterownik tego systemu zarządzający pracą kół. To za jego pomocą odbywa się sterowanie hamulcami na podstawie danych z silnika. Jest to element elektroniczny, dlatego naprawa sterownika ABS to zadanie dla osób znających się na elektronice. Nieraz w takim sterowniku uszkodzeniu ulegnie jakiś kondensator lub któryś z głównych chipów. Może się to wydawać nienaprawialnym tematem, jednak dla zdolnego elektronika nie ma tutaj nic trudnego, ponieważ wystarczy tylko zalutować uszkodzone elementy na płytce, aby to urządzenie dalej było w pełni sprawne. Czynności naprawcze w takim wypadku polegają na wymontowaniu sterownika, jego rozebraniu i zalutowaniu uszkodzonych części, po czym montuje się naprawione urządzenie z powrotem.

Alternatywą dla takiej naprawy jest wymiana sterownika na nowy, jednak jest to dość drogi temat, dlatego tak wiele osób jest chętnych do naprawy całego urządzenia. Nie jest to duży problem, pod warunkiem, że osoba wykonująca naprawę wie co robi. W przeciwnym wypadku może tylko takie urządzenie jeszcze bardziej popsuć, co było by sytuacją niezręczną.