Artykuły

basen kąpielowy

Sposoby na czystą wodę w basenie ogrodowym

Category: Jak projektować?

Dla wielu z nas, bardzo duże znaczenie ma ogród. Kiedy budujemy nowy dom, poświęcamy naprawdę wiele uwagi na to, aby w jak najlepszy sposób zaprojektować swój ogród. Oczywiście każdy z nas będzie marzył o innym ogrodzie, jednak dla każdego ważne będzie, żeby był piękny i funkcjonalny. Dlatego właśnie nie tylko aspekt estetyczny będzie miał znaczenie, ale również to, żeby było to miejsce do odpoczynku. Dlatego właśnie umieszcza się w nich wiele elementów, które nam to umożliwią.

Basen ogrodowy – co raz częściej montowany w ogrodach

Basen ogrodowyKażdy z nas odpoczywa oczywiście w inny sposób. Dla niektórych już samo dbanie o rośliny będzie dużym odprężeniem. Jednak dla niektórych lepszą formą wypoczynku jest spędzanie popołudnia na leżakowaniu w słońcu. W tym właśnie celu buduje się na ogrodach tarasy i umieszcza na nich zestawy wypoczynkowe, czyli po prostu meble ogrodowe. Jednak co raz częściej ludzie decydują się również na zamontowanie w swoim ogrodzie basenu. W ciepłe dni lata, z całą pewnością basen ogrodowy będzie wiązał się z naprawdę miłymi chwilami odpoczynku. Oczywiście możemy zdecydować się na wiele rodzajów basenu, jednocześnie stosując różne rozwiązania. Basen ogrodowy, może różnić się zarówno ze względu na producenta, jak i również na samo wykonanie. Jaki basen może znaleźć się u nas w ogrodzie?

  • basen kryty murowany
  • basen w drewnianej obudowie
  • basen gumowy/dmuchany

To na jaki basen się zdecydujemy będzie uzależnione przede wszystkim od warunków jakie posiadamy na ogrodzie oraz od naszego budżetu. Nie można zapominać o tym, że koszt wykonania basenu murowanego w ziemi, z całą pewnością wielokrotnie przewyższy koszt basenu gumowego. Oczywiście można zmniejszyć koszty jego wykonania i zamiast murować konstrukcję, warto będzie zainwestować w plastikowe dno. Są one dostępne do kupienia w wielu dyskontach ogrodniczych w dziale baseny kąpielowe. Trzeba również zauważyć, że wykonanie basenu krytego, umieszczonego we wgłębieniu w ziemi, będzie rozwiązaniem na dłuższy czas. Jeśli w odpowiedni sposób o niego zadbamy, z całą pewnością nie będziemy musieli inwestować w wykonanie remontu. W przypadku basenów kąpielowych gumowych, czy takich dmuchanych, musimy liczyć się z tym, że może on nam służyć jedynie przez kilka sezonów. A i tak po sezonie letnim trzeba je złożyć i znaleźć miejsce do przechowania, co może stanowić spory kłopot.

Filtrowanie wody – podstawowy zabieg w basenie

Filtrowanie wodyNie można jednak zapominać o tym, że dbanie o basen to nie tylko pilnowanie jego konstrukcji. Najważniejsze dla zachowania bezpieczeństwa kąpieli i dla jak najdłuższego utrzymania dobrego stanu basenu, będzie utrzymywanie dobrego stanu wody. Musimy pamiętać o tym, że nawet w basenie krytym filtrowanie wody to zabieg konieczny. Może dojść do wytworzenia różnego rodzaju zanieczyszczeń zarówno organicznych jak i mikrobiologicznych. Jest wiele filtrów, na które się możemy zdecydować. Filtry w większości przypadków służą do usuwania zanieczyszczeń większych rozmiarów, takich jak wpadające drobiny kurzu. Działanie filtrów tak zwanych pisakowych, można uzupełnić poprzez zastosowanie chemii basenowej, która umożliwi proces flokulacji. Niektóre filtry wody opierają się na możliwościach, jakie daje odwrócona osmoza. Pozwala ona oczyszczać wodę, gdyż działa od roztworu o wyższym stężeniu do roztworu o stężeniu niższym. Są również filtry, które w swoim rdzeniu zawierają substancje chemiczne, które podczas przepływania wody przez filtr dokonują jej dezynfekcji. Oczywiście jest to również ważny zabieg przeprowadzany na wodzie basenowej. Jeśli nasza woda będzie zdezynfekowana, z całą pewnością nie rozwiną się w niej zanieczyszczenia mikrobiologiczne, często szkodliwe dla naszych organizmów.

Odżelazianie wody i inne zabiegi chemiczne

Odżelazianie wodyNie można również zapominać o znaczeniu jakie dla dobrego stanu wody w basenie ma uzdatnianie wody. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu różnego rodzaju chemii basenowej. Jednak musimy pamiętać o tym, że niektóre z tych zabiegów są konieczne, jeśli chcemy cieszyć się zadbanym basenem przez długi czas. Przede wszystkim będzie trzeba przeprowadzić odżelazianie wody. Woda ze zbyt dużą zawartością żelaza zbrązowieje, będzie wyglądała nieestetycznie i może odstraszać to od kąpieli. Oczywiście może to mieć również wpływ na naszą skórę i zdrowie. Ważnymi zabiegami będzie również utrzymanie odpowiedniego pH wody. To z całą pewnością również umożliwią nam różnego rodzaju środki chemiczne. Jeśli pH utrzymane zostanie na poziomie neutralnym, z całą pewnością będzie to bezpieczniejsze dla nas i dla naszych oczu. Optymalne pH zapewni również dobre warunki do działania innych środków chemicznych.


Tekst został napisany z pomocą:


Podsumowanie tematu

Jeśli decydujemy się na posiadanie w swoim ogrodzie basenu, nie możemy zapominać o tym, że należy włożyć sporo pracy w utrzymanie go w odpowiednim stanie. Ważne będzie stosowanie środków chemicznych utrzymujących wodę w dobrej kondycji oraz pilnowanie, czy konstrukcja basenu jest nadal trwała.