Artykuły

Ważne pliki firmowe zgromadzone na prywatnej chmurze

Category: Biznes i usługi

Eksperci różnego rodzaju są zgodni co do tego, że w niedalekiej przyszłości tak zwana chmura obliczeniowa całkowicie wyprze tradycyjne centra danych. Dlaczego tak się stanie? Chmura obliczeniowa to specjalna usługa internetowa, która zyskuje coraz większą popularność. Pliki nie są przechowywane na fizycznym dysku lecz w tak zwanej chmurze.

Chmura dla firm i przedsiębiorstw jest korzystna

chmura dla firmyWydawać by się mogło, że firmy różnego rodzaju wolą o wiele bardziej gromadzić ważne pliki firmowe na bezpiecznych i sprawdzonych dyskach komputerów. Na dodatek poszczególne pliki można zapisywać na służbowych pendriverach. Tymczasem specjaliści są zdania, że internetowa chmura dla firmy to rozwiązanie o wiele bardziej opłacalne. Ważne pliki firmowe przechowywane są na serwerze zewnętrznym. Oczywiście do tego potrzeba stałego i dosyć szybkiego łącza internetowego. W dzisiejszych czasach zachodzi potrzeba bycia w ciągłym kontakcie i udostępniania ważnych danych innym osobom, które często aktualnie przebywają gdzieś w terenie. Wbrew pozorom koszty związane z obsługą chmury internetowej są o wiele niższe. Do tego firmy i instytucje mają obecnie powszechny dostęp do szybkiego internetu. Specjaliści przewidują, że za kilka lat korzystanie z chmur internetowych przez firmy nie będzie bynajmniej niczym szczególnym, a wręcz przeciwnie, będzie to powszechna praktyka. Usługodawcy zajmujący się obsługą chmur internetowych zacierają ręce, gdyż liczą na zwiększone zyski.

Właściciele firm, które zdecydowały się na skorzystanie z możliwości chmur obliczeniowych, są z dania, że w niedalekiej przyszłości fizyczne centra danych przestaną mieć rację bytu. Będzie to rozwiązanie w dużej mierze nieopłacalne. Firmy coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa.